להוציא אשרת עבודה ולא להסתבך

רובנו אוהבים לחיות בתחושה הידועה והמוכרת ולהגיד לעצמנו ש"לי זה לא יקרה". וכנגד כל הכוחות והסיכויים, רובנו גם מתבדים לא פעם ומגלים, שאולי היה עדיף לנהוג אחרת ולנקוט אי אלו אמצעי זהירות מבעוד מועד. דבר זה נכון להרבה דברים בחיים ובמיוחד לעבודה בחו"ל. הרצון הגדול שבוער ברבים מהישראלים לטוס לחו"ל ו"לעשות מכה" שתסדר אותם לחודשים ארוכים לאחריה, לעתים מסנוור מדי וגורם לאנשים מסויימים לבחור גם בעבודות שאינן חוקיות.

הבעיה הגדולה היא לא להרוויח כסף ולעשות קופה (ונכון, ידוע שזו גם לא משימה קלה כלל), אלא הבעיה האמיתית מתחילה כאשר נתפסים ונופלים לידיה המשומנות של מערכת החוק. תיווכחו בזאת בעצמכם אם תשאלו מישהו שעבד באופן לא חוקי ונפל לידיו של החוק – ההפסד גדול מאוד ומעבר להפסד הכלכלי מדובר בחוויה שהיא פשוט לא נעימה. הרבה יותר פשוט להוציא אשרת עבודה מסודרת ולא להסתבך. אז נכון, להוציא אשרה יצריך מכם, בדרך כלל, למצוא תחילה מעסיק שמוכן להעסיק אתכם. כיום למרבית העסקים הרציניים שפועלים בחו"ל יש את האפשרות להוציא עבור העובדים שלהם אשרת עבודה מסודרת ומאורגנת מראש.

מעבר לכך, אשרת עבודה בדרך כלל מתקשרת יחד עם עבודות שתנאי השכר שלהן טובים יותר – החל מתשלום ע"פ חוק, ביטוח, פנסיה או כל דבר אחר המגיע לפי החוק באותה מדינה שבה תעבדו. אין ספק שלבחור לעבוד באופן חוקי, מסנן מהרשימה של האפשרויות העומדות בפניכם, לא מעט אפשרויות. אך הטרחה כמעט תמיד משתלמת. גם אם
שמעתם על מישהו שצלח את העבודה, הרוויח מיליונים וכל זאת מבלי להיתפס (כמובן שיש כאלו ותמיד יהיו), היום המודעות לעובדים הלא חוקיים גדולה בהרבה מבעבר, ובהתאם לכך גם האכיפה והענישה.

במידה ונתפסים ע"י הרשויות של המדינה בה עובדים יש לקחת בחשבון את הבאים:

– אפשרות למאסר

– אפשרות לסילוק מהמדינה ו/או חותמת שחורה/סעיף בדרכון – אות קלון שילווה את הנענשים לכל מקום בעולם אליו יטוסו

– קנסות גבוהים

לכן, כאשר מחפשים עבודה בחו"ל מוטב לחשוב פעמיים טרם בחירת עבודה לא חוקית ולקחת בחשבון את הרווח וההפסד בכל מקרה של בחירת עבודה ללא אשרה מתאימה.