ביטוח בריאות לחו"ל – האם זה מספיק?

לקראת הנסיעה לחו"ל יש צורך לטפל בנושאים רבים, אחד מהם הוא נושא הביטוח. פוליסת ביטוח לחו"ל מוצעת על ידי גופים שונים – סוכני נסיעות, חברות כרטיס האשראי, קופות חולים – ורובם דומים בסעיפי הכיסוי שלהם ומספקים פוליסה סטנדרטית בסיסית.

ביטוח בריאות לחו"ל מהסוג הבסיסי יספיק לכל מי שנמצא בחתך ממוצע של פרופיל הנוסע לחו"ל, כלומר: הוא לא צעיר ולא מבוגר מדי, אין לו מחלות או מגבלות רפואיות כלשהן, אין לו פריטים יקרי ערך שהוא לוקח איתו או ממון רב והוא לא מתכוון לשהות באזורים מסוכנים או לבצע פעולות גופניות מסוכנות. כמובן שמדובר גם על סטטיסטיקה: רוב התאונות הן לא משהו שהמעורבים בתאונה תכננו מראש. כך גם עם ביטוח. ביטוחים מיועדים למצבים שלא בהכרח צפינו מראש.

עם זאת, ישנם מצבים שניתן לצפות מראש או לפחות להניח שקיימת סבירות גבוהה יותר שיקרו: במידה ונוסע לחו"ל מתכוון לכלול בנסיעה ספורט אתגרי למשל, או לשהות באזור בו אין נגישות גבוהה לשירותי רפואה מתקדמים, רצוי להרחיב את הביטוח לחו"ל בסעיפי הבריאות ולהכניס בו התאמות כמו שירותי הטסה במקרה של מחלה או תאונה, משך אשפוז ארוך יותר או להרחיב את סוגי הטיפולים הרפואיים הכלולים בביטוח. בנוסף, חשוב לדאוג שהביטוח יהיה תקף בכל משך השהות בחו"ל, כך שאם מדובר בנסיעה ארוכה במיוחד כדאי לוודא שהביטוח לא מוגבל בזמן ועלול לפוג טרם החזרה לארץ.

בהחלטה על ביטוח בריאות לחו"ל כדאי לבדוק אם הדברים הבאים: האם הוא כולל ביטוח נגד תאונות – שבירת רגל וכדומה. האם הוא כולל חילוץ, למשל אם נופלים לואדי עם האוטו. מה ההבדלים בין ביטוח יקר לזול – והאם באמת יש הבדלים בסעיפי הכיסוי? איזה סוג טיפולים מקבלים במדינות שונות ומה הרמה של הטיפול הרפואי בכל מדינה (למשל, באפריקה אי אפשר לעשות עירוי דם בהרבה מקומות, בגלל סכנה של הידבקות באיידס). ככל שהביטוח מותאם יותר לנסיעה, כך הוא טוב יותר ואפשר לנסוע בשקט נפשי.